Przeglądając ogłoszenia w sprawie wynajmu mieszkania w Sztokholmie miałam okazję przyjrzeć się jak rzeczywiście wyglądają mieszkania "ludzi północy". Przyzwyczajeni jesteśmy do obrazu jaki funduje nam Ikea, dodatkowo okraszonym migawkami z modnych czasopism czy portali wnętrzarskich.
Oczywiście rzeczywistość nie jest tak piękna jak przedstawiają fotografie w Internecie. Przeciętne szwedzkie wnętrza to nie wystudiowane aranżacje, a żywy organizm, który funkcjonuje wraz z zamieszkującą je rodziną. Pełno w nim przedmiotów codziennego użytku, zabawek, garderoby czy produktów żywnościowych. Większość z tych rzeczy nie przedstawia żadnej wartości dekoracyjno- artystycznej. Mało tego, ze względu na mix kulturowy, który na stałe zagościł w Szwecji wnętrza coraz częściej odbiegają od tego typowo skandynawskiego wzorca. Przeplatane elementami etnicznymi poszczególnych narodowości tworzą zupełnie nową interesującą mieszankę. Inaczej wygląda mieszkanie studenta, a inaczej emeryta czy rodziny z dziećmi. Inaczej bogatego biznesmena i inaczej pracownika sklepu. Pomijając jednak te wszystkie wątki, gdybyśmy chcieli stworzyć pewną normę, pewnego rodzaju wspólny mianownik czy znak charakterystyczny to okazuje się, że Ikea ma rację :)
Przede wszystkim biel!
Ze względu na mniejszą ilość światła słonecznego Skandynawowie nauczyli się rozjaśniać swoją rzeczywistość za pomocą tego najbardziej podstawowego koloru jakim jest biały. Dzięki niemu wnętrza wydają się większe, bardziej przestronne i jaśniejsze. Białe ściany, białe meble w kuchni, często białe podłogi to zdecydowanie element najczęściej powtarzający się w szwedzkich mieszkaniach czy domach. Pomimo, tego, że kolor biały jest kolorem chłodnym i w nadmiarze może spowodować tzw.wrażenie szpitalne, w tym przypadku nie ma takiego zagrożenia. A to dlaczego?
Powodem jest drewno!
Drewno to podstawowy budulec w Szwecji. Drewniane domy, łodzie, tarasy, podłogi, okna, ławki, zabawki. Im więcej drewna tym lepiej. Dzięki połączeniu tego materiału z bielą wnętrza nabierają przytulnego i ciepłego charakteru, a przede wszystkim wydają się naturalne. A własnie NATURA jest dla Skandynawów najważniejsza.
Ulubione wariacje wnętrzarskie:
-rustic
-retro
-country
To właśnie te style pomieszane z podstawowym skandynawskim designem są najbardziej popularne.
Wielu uważa, że taki wystrój wnętrz jest zwyczajnie nudny, brak w nim szaleństwa. I rzeczywiście, można tu znaleźć pewną przewidywalność i stabilizację, która jest tak charakterystyczna dla północy. Dla mnie jednak, pomimo głosów krytyki, są to aranżacje, które sprawiają, że czuję się bezpiecznie i przytulnie, a o to chyba chodzi nam najbardziej, gdy chcemy stworzyć własny dom. Gdy przyjdzie nam ochota na zmiany, trochę wariacji i pazura, wystarczy zmienić przestrzeń poprzez rożnego rodzaju dodatki i kolory. Mając takie tło jak biel i drewno mamy tak naprawdę wachlarz ogromnych możliwości, jeżeli chodzi o zmiany kompozycji. I to własnie ta plastyczność wnętrz jest dla mnie koronnym argumentem, który mnie ostatecznie przekonał do skandynawskiego stylu.
Poniżej zamieszczam wam trochę inspiracji wyszperanych w sieci.
Ja natomiast do wątku designu będę jeszcze nie raz wracać.
Świetna galeria! A lampa z pierwszego zdjęcia po prostu niesamowita. Też jestem wielką fanką stylu skandynawskiego i takie aranżacje najbardziej mi się podobają.
OdpowiedzUsuń